Endometr to urządzenie służące do mierzenia długości kanału korzeniowego. Ułatwia i przyspiesza pracę lekarza dentysty oraz zmniejsza ryzyko powikłania w leczeniu endodontycznym.
Najczęstsze przyczyny powikłań w leczeniu kanałowym to:
– pozostawienie w kanale resztek zainfekowanej miazgi,
– perforacja kanału korzeniowego (najczęściej w części wierzchołkowej),
– pominięcie kanału korzeniowego.
Wymienione niepowodzenia prowadzą do zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, a w efekcie konieczne jest ponowne leczenie kanałowe. Na szczęście nowoczesna stomatologia ma do dyspozycji metody i sprzęt, które umożliwiają bardzo dokładny pomiar długości kanału i jego opracowanie. I w dwóch z trzech w/w przypadkach pomoże endometr, który pozwoli prawidłowo zmierzyć długość roboczą kanału korzeniowego, co pozwoli nie pominąć części przywierzchołkowej kanału lub przebić się przez otwór wierzchołkowy.
W ustaleniu długości kanału służy małe urządzenie – endometr.
Małe i lekkie enometry posiadają diody LED (od 6 do 8 w zależności od modelu), dwie elektrody (czynna i bierna) i sygnalizatora. Elektroda czynna jest połączona z pilnikiem endodontycznym, który wprowadza się podczas pomiaru do kanału zęba. Jednocześnie elektroda bierna w kształcie haczyka założona zostaje na wargę pacjenta. W trakcie pomiaru diody LED wskazują położenie pilnika endodontycznego w kanale – w jakiej odległości znajduje się instrument od wierzchołka kanału zęba. W ten sposób lekarz dentysta otrzymuje informację o głębokości, na której znajduje się pilnik.
Zalety endometru:
Pomiar długości kanału korzeniowego zęba przy użyciu endometru:
- jest w pełni bezpieczny,
- może być wielokrotnie powtarzany,
- nie wywołuje dolegliwości bólowych,
- pomaga skutecznie przeprowadzić leczenie kanałowe,
- pozwala uniknąć powikłań.